Jáva - Kawah Ijen
Už v půl čtvrtý sedíme před krásnou rákosovou chatkou v Paddy Hills homestay a pijeme mangový džus hustej jako kaše.
Vstáváme v 0.30 a jedeme 40 km na výchozí parkoviště pod sopku Kawah Ijen, 2799 m n. m. Průvodce nám rozdává ochranné masky. Drápeme se 1,5 h do neuvěřitelnýho kopce. Bez hůlek a čelovky by to šlo těžko.
Na vrcholu nasazujeme masky a sestupujeme dolů do kráteru. Potkáváme prvního nosiče síry.
Průvodci lákají turisty na "hru modrých plamenů síry"...no... upřímně jsem to čekala lepší.
Zato výhledy po rozednění jsou krásný. V jezeře je místo vody kyselina. V místě, kde vychází smrdutý dým se ochlazují sirné páry, a tím vzniká síra.
Nosiči mají na ramenou naloženo 80 - 100 kg. Na hranu kráteru jdou 30 minut, tam koše přeloží do dvoukoláku a hodinu jedou (brzdí) dolů k parkovišti. Tohle opakují 2x denně. Za kilo síry dostanou 1000 Rp (1,5 Kč).
My brzdíme hůlkama.
V poledne se tato atrakce pro turisty uzavře, asi už jich mají těžaři plný zuby.
V 8 hodin jsme dole pod kopcem a jedeme na snídani, na banánový palačinky a meloun.
Zbytek dne se povalujeme.
Posledni výbuch Kawah Ijen 1999.
Slovníček:
rýže na poli - padi
rýže sklizená zrnka - beras
rýže na talíři - nasi



Komentáře
Okomentovat